Pozvánka na masopustní průvod na Javorníku
čtvrtek, 20. února 2014
Srdečně zveme všechny obyvatele a přátele šumavské obce Javorník na tradiční masopustní průvod, který bude procházet Javorníkem a Bošicemi v sobotu 1. března 2014 v průběhu celého dne. Masopustem se ve skutečnosti nazývá celé období od Tří králů až do popeleční středy, kterou začíná předvelikonoční postní doba.
Pro nás jsou ale nejdůležitější poslední dny, které začínají takzvaným „tučným čtvrtkem“, kdy se podle tradice má jíst a pít co nejvíce, aby lidé byli celý rok při síle. Maso-pust býval v časech minulých oficiálním svátkem hodování, během kterého bylo nutností se dosyta najíst před dlouhým, obvykle čtyřicetidenním půstem. V době masopustu se na vesnicích konaly zabíjačky a vepřové hody, tancovačky, masopustní divadelní představení a hlavně dodnes udržovaná tradice maškarních průvodů.
I když data oslav masopustu v různých místech mohou být odlišná, na Javorníku dodržujeme termín masopustního víkendu „šest neděl před Velikonocemi“, který letos připadá na 1. a 2. března.
Obřadní průvod masek prochází Javorníkem a Bošicemi doprovázený muzikou, obvykle harmonikou. Celý den se chodí od chalupy k chalupě, před každou se zastaví, zahraje několik písniček, masky si zatancují s hospodyní a hospodářem a jsou odměněny masopustními koblížky, koláčky, uzeným masem, klobásami a kořaličkou nebo pivem….Pokud maškary získají nějaké peníze, společně je večer propijí v hospodě.
Průvod tvoří dospělí lidé i děti ve specifickém ustrojení se specifickým chováním.
Nesmějí chybět především pestrobarevní šašci se špičatou čepicí, kteří v podstatě masky vedou a provádějí lidem různé neplechy a taškařice. Nenahraditelnou maskou je kobyla se sedlákem s poměrně fyzicky náročnou úlohou povozit ženy a dívky v sedle a po projížďce je s pomocí ostatních vysypat do sněhu.
Policajt, ten musí vybírat pokuty od projíždějících vozů, cikánka věští budoucnost z karet, fotograf vše dokumentuje, kominíčci nosí štěstí, farář s jeptiškami nabízejí odpustky, lékař preventivně vyšetřuje pacienty. Nepostradatelná je i nejstarší historická maska na Javorníku představující vlka.
Další masky jsou na fantazii zůčastněných a tak se můžeme setkat s loupežníkem, smrtkou, čarodějnicí, Karkulkou, černoškou, ruskou Marfušou, Patem a Matem, s myslivečky, Zilvarem z chudobince a mnoha dalšími. I když masopustní obchůzky ztratily historický význam lidového obyčeje s motivy ochrany a plodnosti, je dobré, že se z našeho venkova úplně nevytratily. V dnešní době jsou oslavy masopustu další příležitostí setkávání lidí a zároveň i upevňování sousedských vztahů.
Nenechte si letos ujít tradiční masopustní rej na šumavském venkově a přijďte se s námi pobavit - nebudete litovat!
Fotogalerii z loňských maškar nalezne ZDE
Sháníte ubytování na Javorníku?
Tip na ubytování
Doporučujeme
Červený kostel Narození panny Marie ve Strašíně
Kostel v románském slohu zde byl vybudován kolem poloviny 13. století a později prošel gotickou přestavbou. Dnešní barokní podobu získal v letech...