Ohlédnutí za Houbařským víkendem na Javorníku
úterý, 27. září 2022
Javornický rozvojový spolek ve spolupráci s Českou mykologickou společností (ČMS) a hotelem Krásná vyhlídka uspořádal v termínu 9. – 11. 9. 2022 pátý ročník houbařského víkendu na Javorníku na Šumavě. V porovnání s lety minulými, kdy houby rostly málo, nerostly vůbec, nebo rostly, ale nesmělo se na ně chodit, byl letošní ročník vskutku úspěšný a léta strádání se nám plně vynahradila. V expozici bylo k vidění 308 druhů hub od běžných po vzácné (zákonem chráněné houby pochopitelně vystavovány nebyly, byť v daný termín alespoň některé poměrně hojně rostly). Větší část druhů pocházela z okolí Javorníka, nicméně pro zpestření jsme dovezli i řadu druhů, které v okolí Javorníka nerostou, neboť mají jiné ekologické nároky. K vidění tedy byly i houby z Polabí, z Prahy, z okolí Dobříše, Strakonic či z hrází rybníků v okolí Českých Budějovic. K zajímavějším druhům patřily například ryzec honosný, muchomůrka drsná, liška Friesova a voskovka Berkeleyova. Návštěvníky ovšem pochopitelně nejvíce oslovila bohatá expozice hřibovitých hub, která včetně klouzků a křemenáčů čítala úctyhodných 49 druhů. Povedlo se nalézt i většinu nejedlých a jedovatých „barevných hřibů“, takže návštěvníci výstavy si mohli na místě prohlédnout rozdíly mezi těmito hřiby a jedlými barevnými hřiby – tedy hřibem kovářem, kolodějem a polosíťkovaným. Pro řadu návštěvníků bylo novinkou, že existují jedovaté bedly, které byly v expozici zastoupeny mimo jiné bedlou zahradní. Všichni pak obdivovali doslova monstrózní plodnici pýchavky obrovské.
V průběhu sobotní vycházky, které se zúčastnilo více než 20 lidí, jsme navštívili blízkou kyselou smrčinu s vtroušenými buky, modříny, jedlemi, břízami a borovicemi. V průběhu vycházky jsme nalezli mnoho desítek druhů převážně běžných hub, které lze na lokalitě tohoto typu očekávat. Výkladu o nalezených houbách v terénu se ujal RNDr. Jan Wipler, informace o hřibovitých houbách doplnil Lubomír Opat a díky přítomnosti Bc. Aleše Jirsy mohli zájemci vidět i některé zástupce hub vatičkovitých.
Součástí víkendového programu byly i soutěže – poznávací soutěž pro děti a soutěž o Miss hřib. Poznávací soutěže se zúčastnilo více než 10 dětí, převážně předškolního a mladšího školního věku a nutno říci, že se snažily. Do soutěže o Miss hřib se přihlásilo 11 soutěžících, což bylo vzhledem k opravdu masivnímu růstu hřibů smrkových překvapivě málo. Hlavní cenu – „rybičku na houby“ – si odnesla Eliška Soukupová, jejíž hříbek (Boletus edulis) byl návštěvníky vyhodnocen jako nejkrásnější.
Na přípravě expozice se podíleli Lubomír Opat (ČMS), RNDr. Jan Wipler (MK Broumov), Jiří Souček (MK Jihočeského muzea), Bc. Aleš Jirsa (MK Jihočeského muzea), MUDr. Markéta Vlčková, Ph.D. (ČMS), Lenka Suková, Miroslav Suk, Martin Hodina a Ing. Jaroslav Vlček (ČMS). Celkově nám letos podmínky přály a věříme, že další ročník bude ještě úspěšnější.
Za organizátory a s přáním „Ať rostou“!
(Autor: Markéta Vlčková)
Sháníte ubytování na Javorníku?
Tip na ubytování
Doporučujeme
Cyklistické trasy
Jen málokde jinde na Šumavě na Vás čeká tolik nádherných panoramatických výhledů na všechny světové strany. Ať už impozantní hřeben centrální Šumavy,...